E Ticaret Sitelerinde Tasarımın Önemi

E Ticaret Sitelerinde Tasarımın Önemi

E Ticaret Sitelerinde Tasarımın Önemi:

1-Tasarım ürünlerinizi sergilediğiniz bir vitrin gibidir. Sitenizin tasarımının ilgi çekici ve aynı zamanda sade olmalıdır. Kullanıcılar bu tarz sitelerden alışveriş yapmayı daha çok severler.

2-Sitenizin yavaş yüklenmemesi gerekir. Bu da tasarımla alakalıdır. Sitenizin mobil uyumlu olması gerekir ve gereksiz sayfalar silinmeli, fotoğrafların ve bannerların boyutları olabildiğince kalitesi düşürülmeden küçültülmelidir.

3- Müşterileriniz aradığı ürüne kolaylıkla ulaşabilmeli ve hangi sayfada olduğunu belirten kategori çubuğu da görünür bir yere yerleştirilmelidir. Aynı zamanda sitenizdeki arama kutucuğunu kolay görülen bir noktaya konuşlandırmak da büyük yarar sağlayacaktır. Kullanıcı sitenizde gezinirken ulaşması gereken yere en kısa sürede ulaşmalıdır. Yani kullanıcılar en fazla 3 Tık yaparak ulaşmak istediği yere gitmelidirler.

4-Web tasarımı alanınızdaki rakiplerinizden sıyrılmak için avantajlı bir yoldur. Kendinize özgü, sizi bütünüyle yansıtan ve kullanışlı bir web tasarımı ile diğer isimler arasından kolayca sıyrılabilirsiniz. Görsellik potansiyel müşterilerinizi cezbeden ilk güçtür.

5-Profesyonel bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız, isteklerinizi gerçekleştirecek birikime sahip profesyonel bir ekiple çalışmalısınız. Özensiz şekilde kurulan web sitelerinin altyapısı kısa sürede çöktüğü gözlenmiştir. Satış grafiğinizi yükseltmek için hedef odaklı çalışan uzman bir web tasarım ajansı ile çalışmanız yararlı olacaktır. Ayrıca sitenizin mobil uyumlu olması en önemli etkenlerdendir.

E Ticarette Satış Arttırmanın 5 Yolu:

1- Sitenizi güvenilir gösteren simgeleri gösterin. Eğer bir alışveriş sitesiyseniz en önemli etkenlerden biridir. Kullanıcılar güvenli sitelerden alışveriş yapmak isterler.

2- Kullanıcıların %85-%90 ı mobil cihazlardan sitenizi ziyaret ederler. Web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

3-Rakiplerinizden farklı olarak kullanıcıların sizden alışveriş yaptıktan sonra karşılarında bir muhattap olmalarını sağlayın. İade-Değişimlerde onlara kolaylık sağlayın kısacası bir müşteri temsilciniz olsun.

4- Daha fazla indirim yapın. Bu yol ile aynı zamanda yeni müşteriler de edinirsiniz. Daha sonra da onların iletişim bilgilerini e-posta pazarlama, toplu sms kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

5-Güçlü bir seo’nuz olsun. Reklamlarınıza özen gösterin. Sayfalarınızın hepsinde seo çalışması muhakkak olsun.

Site Hızınızın Seo’ya Etkileri Nelerdir?

Google algoritmasına ve çeşitli güncellemelerine göre web sitenizin hızı Seo’yu büyük ölçüde etkilemektedir. Site içi optimizasyonları yaparken, kodsal bazı teknikleri uygularken web sitenizin hızını da düşünmenizde fayda var. Uzun sürelerde açılan web sitelerini kimse beklemek istemez. Günümüz çağında beklemekten sıkılan ve daha sabırsız hale gelmiş insanlar olarak alternatiflerimiz önümüzdeyken daha hızlı olanını tercih ederiz. Bu da rakiplerinizden her zaman farklı ve kullanıcıyı mutlu eder halde olmanız için bir sebeptir.

Organik arama sonuçlarında Google’ın baktığı kriterlerden biri de site hızıdır. Çünkü doğrudan zincirleme olarak ziyaretçilerin web sitenizden çıkış hızıyla (Bounce Rate) alakası vardır. Örneğin; bir e-ticaret siteniz var. Ziyaretçi tam beğendiği ürünü alma aşamasında ama sürekli dönen ve yüklenemeyen bir ödeme sayfası var. Ziyaretçinin bu aşamayı tamamlamadan siteyi terketme olasılığı çok yüksektir. Web sitenizde bu tür aksaklıkları inceleyerek, tespit ederek gerekli ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Sitenin yavaş olma sebepleri (görsel boyutları, css-js dosya boyutları, sitenizin barındığı sunucunun yetersizliği) her ne ise bu sebepleri ortadan kaldırmalısınız.